Proč potřebujeme jód

IODICA100_03

Jód je jeden z nejdůležitějších biogenních prvků a je nepostradatelný pro správnou funkci štítné žlázy, která produkuje velmi důležité hormony:

  • tyroxin a trijodthyronin – k jejichž produkci je jód bezpodmínečně nutný
  • a kalcitonin vznikající v parafolikulárních buňkách štítné žlázy.

 

Hormony štítné žlázy zasahují do všech metabolických dějů a působí na funkci všech vnitřních orgánů. Pokud tedy štítná žláza nefunguje dobře, může to velmi negativně ovlivnit celkový zdravotní stav jedince.

Funkce štítné žlázy je výrazně závislá na zevním prostředí, konkrétně na dodávce jódu.

Lidské tělo nemá schopnost ukládat velké množství jódu. Proto musí být jeho příjem po celou dobu života pravidelný a v požadovaném množství.

 Web_IODICA_banner_plochý

Vliv jódu na zdraví člověka 

Štítná žláza a hormony

  • Jód přispívá ke správné funkci štítné žlázy a tvorbě hormonů.

 

Nervová soustava

  • Jód je velmi důležitý pro správnou činnost nervové soustavy.

 

Metabolismus

  • Jód přispívá ke správnému energetickému metabolismu, zvyšuje bazální metabolismus a je významným pomocníkem při redukci hmotnosti.

 

Kognitivní funkce

  • Jód pomáhá udržovat zdravé kognitivní funkce, ke kterým patří paměť, koncentrace, pozornost, řečové funkce, rychlost myšlení, schopnost pochopení a další.

 

Pokožka, vlasy, zuby, nehty

  • Jód pomáhá udržovat zdravý stav pokožky, vlasů, zubů a nehtů.

 

Sexualita

  • Jód má příznivý vliv na naši sexualitu (libido).

 

 Další články o jódu

Za únavu může i nedostatek jódu
Za únavu může i nedostatek jódu

Jód hraje tu nejdůležitější roli při tvorbě hormonů štítné žlázy. Ta řídí přeměnu základních živin na dostatečné množství energie nezbytné pro správný růst, existenci a funkci každé buňky našeho těla. Proto je-li jódu v těle málo, lidé se cítí unaveni, bez energie, špatně se soustředí a reagují podrážděně. Příznaky nedostatečné ...

 

 

15 % těhotných žen neví o poruše své štítné žlázy
15 % těhotných žen neví o poruše své štítné žlázy

Poslední lékařské výzkumy potvrzují, že poruchy štítné žlázy nepříznivě ovlivňují otěhotnění, průběh těhotenství i vývoj dítěte. Maminky často o své poruše neví. Těhotné ženy by měly věnovat zvýšenou pozornost problematice štítné žlázy, pokud se u nich vyskytl některý z těchto faktorů: Někdo z rodiny (pokrevních příbuzných) trpěl ne...

 

 

Dlouhodobý nedostatek jódu může vést k fatálním následkům

Dlouhodobý nedostatek jódu může vést k fatálním následkům

Jste unavení a ospalí i po zaslouženém letním odpočinku? Opakovaně se vám nedaří zhubnout? Vaše ruce jsou často velmi studené? Naslouchejte svému tělu! To nejspíše volá po zvýšených dávkách jódu. V České republice je jód vzácným prvkem. Naše poloha totiž není v blízkosti moře. Navíc naše půda obsahuje stále méně jódu a tak je polovina ...