6 ZARUČENÝCH TIPŮ, JAK NASTARTOVAT IMUNITU A CÍTIT SE SKVĚLE

Imunitní systém je nezbytný pro naše přežití. Jeho úkolem je chránit nás před bakteriemi, viry a parazity, kteří se snaží vstoupit do našeho těla skrz kůži, plíce a zažívací trakt (Myers, 2019). Za tímto účelem se vyvinuly jeho 2 složky: imunita vrozená a adaptivní.

Vrozený imunitní systém zareaguje jako první. Pokud se nám do rány dostanou škodlivé bakterie, vrozený imunitní systém nás přispěchá ochránit akutním zánětem. Zánět je horká, žhavá reakce, kterou naše tělo vytvoří s cílem zničit útočící bakterie, viry a parazity. Vrozený imunitní systém odpovídá na každý útok tak, jako kdyby k němu došlo poprvé. Naproti tomu adaptivní imunitní systém si nejničivější útočníky pamatuje. Pokud nás například napadne poprvé virus spalniček, tělo si hned neuvědomí, že se jedná o hrozbu a onemocnění se začne rozvíjet. Vrozený imunitní systém později odrazí počáteční útok, ale adaptivní připravuje dlouhodobou obrannou strategii. Až se virus spalniček příště pokusí vstoupit do našeho těla, budou zbraně vrozeného imunitního systému připravené a v pohotovosti. A my máme proti této nemoci vybudovanou imunitu.

Střevo je základ imunity

Výstelka střevní stěny - epitel - je tvořena pouze jednou vrstvou buněk. Hned na druhé straně této tenoučké stěny se přitom nachází okolo 80 procent imunitního systému. Když je střevní stěna zdravá, všechno jde skvěle. Mezi těsně spojenými buňkami prochází jen nepatrné částečky živin, které jsou úplně strávené a rozložené na ty nejmenší nezbytné součásti. Když je však střevní stěna propustná - zejména když zůstávají otevřené těsné spoje mezi buňkami, mohou jí procházet malá množství částečně strávené potravy a to vyvolává nikdy nekončící pohotovost imunitního systému. Ten zprvu neumí rozpoznávat částečně strávené mléčné výrobky, lepek ani jiné látky a po nějaké době je začne považovat za cizí útočníky, podobně jako zmíněný virus spalniček. Adaptivní imunitní systém vyvíjí proti útočníkům cíleně zaměřené protilátky. Teď pokaždé, když vypijete mléko nebo sníte kousek chleba, pokaždé když se setkáte s malou porcí mléčných výrobků nebo lepku, je váš imunitní systém v pohotovosti. Ve skutečnosti jsme dospěli k přecitlivělosti na potraviny. Při silné odezvě jsme již ale vystaveni velkému riziku vzniku autoimunity.

Traveni_FotkyFoto_73644465_M

Příčiny propustného střeva

Lepek je jednou z hlavních příčin propustného střeva. Pacienti s celiakií mají dokonce část střeva doslova zničenou a jsou vystaveni riziku mnoha zdravotních problémů. Častěji se však objevuje přecitlivělost na lepek, kdy imunitní systém vyvolá zánětlivou reakci pokaždé, kdy jej člověk zkonzumuje. Bílkoviny lepku projdou žaludkem a dorazí do tenkého střeva, kde tělo reaguje tvorbou zonulinu. Je to látka, která spouští otevírání těsných spojů ve střevní stěně a vede k propustnosti střev. Mezi další příčiny propustného střeva patří:

 • alkohol,
 • chemoterapie,
 • problematické potraviny (cukry, lepek, mléčné výrobky, GMO, obiloviny),
 • střevní infekce, jako je nadměrný růst kvasinek rodu Candida,
 • léky jako antibiotika nebo antikoncepční pilulky,
 • stres,
 • emocionální (rodinné, osobní a pracovní požadavky),
 • fyzický (nadměrná fyzická námaha, onemocnění, nedostatek spánku).

Omyly imunitního systému

Imunitní systém není v rozpoznávání patogenů dokonalý. Již dlouho víme, že zamění kravské neštovice za pravé. Pokud je molekulová struktura a bílkovinná sekvence dostatečně podobná jiné, imunitní systém se může zmýlit a může napadnout molekuly podobného vzhledu a to dokonce i tehdy, když se jedná o tkáň vlastního těla. Omyly imunitního systému ve smyslu napadnutí vlastní tkáně proto, že vypadá podobně jako cizí útočník se nazývají molekulární mimikry a bývají nejběžnějším spouštěčem autoimunitní reakce.

Smůla štítné žlázy

Štítná žláza má ke své smůle dvojníka. Tím je lepek. Jeho bílkovina se svou strukturou podobá štítné žláze a ta je pak vystavena řadě autoimunitních útoků. Tedy útoků vlastního imunitního systému. Navíc 50 % lidí s přecitlivělostí na lepek také zažívá molekulární mimikry s kaseinem. Je to bílkovina nacházející se v mléčných výrobcích. Ještě horší je, že čím propustnější je střevní stěna, tím je větší pravděpodobnost, že částečně strávený lepek a mléčné výrobky proniknou do krevního oběhu. Náš přepracovaný imunitní systém začíná vidět nepřátele na všech stranách, a tak napadá se stejnou intenzitou mléko, lepek a tkáň štítné žlázy.

Stres a imunitní systém

Tělo reaguje na stres částečným utlumením imunitního systému, a to proto, aby se mohlo plně soustředit na vyřešení příčiny stresu. Útlum imunitního systému může ale nahrávat virům, které byly do té doby pod kontrolou. Mohou se tedy spustit latentní virové infekce. Pokud navíc prožijeme větší počet epizod chronického stresu, při nichž se náš imunitní systém opakovaně rozjíždí a utlumuje, jsme vystaveni většímu riziku, že náš imunitní systém přehnaně zareaguje a spustí autoimunitní reakci. Kortizol oslabuje prvotní bariéry: hematoencefalitickou, plicní a střevní. Oslabená střevní bariéra opět vede k propustnému střevu a molekulární mimikry k autoimunitnímu onemocnění.

Imunita_6tipu_Jak pomoci Některé z následujících rad nás mohou stát velké úsilí, čas a energii, jiné naopak pouze finanční prostředky.

1. rada: uzdravte své střevo

Je důležité vyhnout se zánětlivým potravinám. Které to jsou?

 • Cukry uměle přidávané do potravin jsou spojovány se zvýšeným rizikem vzniku chronického zánětu v těle a mohou také zvyšovat krevní tlak. Jde například o doslazované snídaňové cereálie, ovocné jogurty, kečup a dochucovadla, konzervy, limonády a další nápoje. Je velmi těžké přestat úplně konzumovat všechny přidané cukry, určitě se ale můžeme pokusit snížit náš denní příjem. Začněte třeba tím, že snížíte množství cukru ve své ranní kávě a postupně ji přestanete sladit zcela.
 • Trans mastné kyseliny se vyskytují v částečně ztužených olejích. Následně se objevují v trvanlivém a jemném pečivu, polevách, náhražkách čokolád nebo v potravinách smažených na přepáleném tuku.
 • Lepek a obecně potraviny z bílé mouky podporují růst škodlivých střevních bakterií, které mohou zvýšit riziko vzniku obezity a zánětlivých střevních onemocnění. Nezapomeňme, že pivo je plné lepku.
 • Pokud možno, vyhněte se kaseinu v mléčných výrobcích. Ty z běžné farmy totiž obsahují antibiotika (s negativními účinky na střevo), hovězí růstový hormon (silný endokrinní disruptor a látka narušující štítnou žlázu).
 • Průmyslově zpracované maso, jako jsou salámy, klobásy, párky, lančmíty, obsahuje velké množství rafinovaných a umělých přísad. Toto je spojováno s vyššími hladinami takzvaného CRP - neboli C-reaktivního proteinu, což je bílkovina tvořená v játrech, která narůstá velmi rychle v případě zánětlivých procesů.
 • Syrové potraviny s obsahem strumigenů (sója či různé druhy brukvovité zeleniny (pekingské zelí, kedlubny, růžičková kapusta, květák, brokolice či ředkev).

Následně je nezbytné doplnit osídlení střeva zdravými bakteriemi. Užívejte kvalitní probiotika.

2. rada: snižte toxické zatížení

Toxinů existuje velké množství a jsou všude. Vybírejme potraviny v bio kvalitě, od známých farmářů. Vybírejme pouze čisté přípravky osobní hygieny. Vyhýbejme se zubním amalgámům na bázi rtuti. Ta je velmi toxická a vyskytuje se také ve vakcínách, rybách, pesticidech, kosmetice (krémy na pigmentové skvrny), vzduchu a vodě. Přírodní jód má schopnost toxiny z těla odvádět šetrnou cestou bez detoxikačních krizí.

3. rada: cvičte správně

Pro lidi s oslabeným imunitním systémem nebo problémy se štítnou žlázou jsou nevhodné extrémní formy pohybu (CrossFit, extrémní závody). Plavání, cyklistika a pohyb v přírodě nebo tanec mohou být vhodnější. Pro mnoho lidí je ideální hodinová procházka s domácím mazlíčkem, kdy získávají vitamín D přírodní cestou díky slunečním paprskům. 

4. rada: dopřejte si hluboký, klidný spánek

Dostaňte se během dne co nejvíce na přirozené světlo. Ideální je dostat se ven do 30 minut po probuzení. Během večera přejděte na žluté světlo. V ložnici mějte co největší tmu. Spěte v chladu. Odstraňte z ložnice elektroniku. Pro dosažení klidného spánku se také doporučují bylinky (meduňka, třezalka). Nedostatek spánku je obrovský zátěžový faktor.

5. rada: zmírněte stres

Jóga či meditace může napomoci kvalitnímu spánku a pomůže snížit stresovou zátěž. Infračervená sauna také přispívá k detoxikaci organismu. Nejjednodušší relaxační prostředí si můžete udělat doma: dopřejte si horkou lázeň s esenciálními oleji a epsomskou solí. Hořčík v ní pomáhá uvolnit svaly a napětí. Ve vaně můžete relaxovat v tichosti nebo si pustit oblíbenou hudbu. Je známo, že hudba snižuje hladinu kortizolu. Pokud ještě vypnete stropní světlo a zapálíte svíčky, žlutavé světlo vám pomůže naladit tělo na klidný spánek. Dobrá zpráva je, že horkou koupel nemůžete nijak zkazit. Můžete jí jen získat.

 

 

 

 6. rada: užívejte potravinové doplňky na podporu imunitního systému a štítné žlázy 

Při nákupu potravinových doplňků buďte obezřetní. Výrobky, které najdete ve většině obchodů nebo v místní drogerii nemají stejnou kvalitu. Avšak vysoce kvalitní doplňky stravy jsou jednou z nejlepších investic do vlastního zdraví, kterou můžete udělat. Pro podporu imunity je klíčová kombinace 3 nejdůležitějších prvků: Vitamín C, vitamín D a jód. Vybrali jsme pro vás přírodní jód IODICA vysoké kvality za dostupné ceny. Je bez obsahu laktózy, vhodný pro vegany, neobsahuje lepek ani geneticky modifikované zdroje.

produkt_foto

Hlavní výhody:

 • 100% bio a přírodní,
 • nízká cena - denní dávka za necelé 4 Kč,
 • tekutá forma pro vysokou absorpci,
 • bez těžkých kovů,
 • vhodný i pro vegany,
 • nezatěžuje játra,
 • 20 kapek denně vám zajistí doporučenou denní dávku jódu.

 

Přírodní jód:

 • má antivirové, antimykotické a baktericidní účinky,
 • zlepšuje metabolismus,
 • urychluje spalování tuků,
 • snižuje příznaky celulitidy,
 • obnovuje vlastní obranné mechanismy těla,
 • pomáhá při dermatologických onemocněních (ekzém, psoriáza, akné),
 • pomáhá při neuróze a únavě,
 • eliminuje sklon k depresím,
 • zabraňuje vzniku poruch sexuálního vývoje,
 • zlepšuje plodnost,
 • snižuje potratovost,
 • zabraňuje vzniku strumy (chrání štítnou žlázu a zajišťuje tvorbu hormonů T3 a T4),
 • pomáhá předcházet nádorovým onemocněním prsu.

 

Při inhalaci jód zabraňuje:

 • častým onemocněním dýchacích cest,
 • chřipce,
 • senné rýmě,
 • alergiím,
 • bronchitidě a pneumonii.

 

Pozitivní vlastnosti dalších složek:

 • Hořčík mineralizuje kosti, podílí se na stavbě bílkovin, činnosti enzymů, svalové kontrakci a imunitě.
 • Železo je důležitá složka hemoglobinu, který přenáší kyslík a myoglobinu, který napomáhá svalové kontrakci.
 • Vápník zajišťuje zdravé kosti, svalovou kontrakci, fungování nervů, srážení krve a imunitu.
 • Draslík a sodík udržují buněčnou integritu a zajišťují vodní a elektrolytickou rovnováhu.

 

 

tlacitko

 

Repoši

 

Kdo jsme my? 

Jsme Tomáš a Zuzana a v roce 2015 jsme postavili v Ghaně továrnu na těžbu a balení pitné vody s názvem SKY WATER a přidávali do ní AKTIVNÍ JODOVÝ KONCENTRÁT IODICA dovezený z Česka.

Naším cílem bylo pomoci lidem v Ghaně se snížením jódového deficitu, který je v této africké zemi stále významný a pomoci s bojem proti kretenismu a dalším potížím, které vznikají nedostatkem jódu ve stravě.

Teď chceme pomáhat Čechům, Moravákům a Slovákům

 

 

 

Neberte však za slovo pouze nás. Zde jsou další, kterým IODICA pomohla:

danuse

Danuše

61 let

"Již po 14 dnech užívání přírodního jódu jsem zjistila, že nepotřebuji tolik spánku jako dříve. Takže chodím později spát, vstávám dříve a nebudím se unavená. Mám náročnou profesi pedagoga, setkávám se denně s mnoha dětmi i kolegy a jsem nejstarší v pedagogickém sboru. Přesto tento rok netrpím žádným respiračním onemocněním, chřipkou apod. Mám zato, že je to právě přírodní jód IODICA, který mi letos pomáhá být zdravá. IODICu zatím užívám 4 měsíce a těším se, jakých dalších pozitivních účinků se dočkám."

 

denis

DENIS

31 let

"Potýkal jsem se dlouhodobě s únavou a nechutí k aktivnímu životu a sportování. Po nějaké době užívání jódu Iodica natural jsem začal pociťovat méně únavy což mi dalo větší chuť do života a sportovních aktivit které jsem dlouhodobě zanedbával a tím se zlepšila i má fyzická zdatnost a kvalita spánku. Tento doplněk stravy už beru jako každodenní nezbytný přísun energie."

 

Irenka

Irena

69 let

„Užívám IODICU už měsíc a od té doby přestaly křeče v nohách a zmírnily se bolesti křečových žil. Jsem moc spokojená. Děkuji.

 

 

Oleg

Oleg a Eva

Rodina

"Na snídani připravuji ovocné saláty s čerstvě lisovaným olejem a samozřejmě do nich synovi přidávám přírodní jod IODICA. V případě mé rodiny to už funguje 3 roky - žádné závažné infekce, nikdo z nás není nemocný."

 

8c139207-9c4b-426e-a0ad-9780fa4ec14c-2-2

PETR

65 let

"S IODICA přírodním jódem mám jen ty nejlepší zkušenosti. Snáze se hubne, výkon ve fitku je vyšší a regenerace svalů rychlejší. Jód doplňuji pravidelně, protože ho mnoho vypotím při tréninku."

 

 

 

IMG_5707-3

 KARIN

29 let

"Děkuji za přírodní jód IODICA, díky kterému mám delší vlasy a také kvalitnější. Jako maminka na mateřské dovolené oceňuji také menší únavu."

 

 

 

Jód je nezbytný pro váš kardiovaskulární systém. Stabilizuje srdeční rytmus, snižuje hladinu cholesterolu v séru a snižuje krevní tlak. A kdo by nechtěl mít zdravé srdce?

tlacitko

Vyberte si velikost balení, které vám vyhovuje:

produkty2

 

 • Zboží běžně zasíláme ve stejný den, kdy si jej objednáte, takže jej brzy budete moci začít užívat.
 • Nejdříve vyzkoušíte, až pak v klidu zaplatíte. Se službou MALL Pay můžete produkt získat ihned a zaplatit až za 14 dní od jeho doručení. Tato služba je pro vás zdarma a navíc sbíráte body, které můžete v budoucnu vyměnit za atraktivní výhody.
 • 30 denní garance vrácení peněz. Pokud zjistíte, že toto není pro vás, nechceme vaše peníze. Vrátíme vám je, aniž bychom vám položili jedinou otázku.
 • Doručujeme na vaši adresu, do vaší oblíbené zásilkovny, uloženky a na každou poštu.
 • Platit u nás můžete kartou, na dobírku při převzetí nebo přes službu MALL PAY.
 • Jako bonus získáte zdarma přístup k našemu prémiovému obsahu, který zahrnuje články a videa a shrnuje české i zahraniční studie například o složení a kvalitě současných potravin, vlivu nedostatku jódu na inteligenci a ADHD u dětí, prevenci rakoviny, imunitě, detoxikaci a dalších.

 

P.S. Jenom dnes získáte navíc slevu 10 % na přírodním jódu IODICA díky slevovému kupónu BEST10, takže vás denní dávka jódu vyjde na méně než 3,50 Kč a 300 ml lahvička vydrží půl roku.

 

tlacitko